Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn je jedním z nejzachovalejších hradů v tuzemsku a pokud nás navštívíte, rozhodně byste jeho návštěvu neměli vynechat. Od apartmánů k němu dojdete pěšky asi za půl hodinky pomalou procházkou, během které narazíte také na krásnou a velmi oblíbenou vyhlídku Maria Laube. Hrad je sice otevřen pouze od dubna do října, ale na první nádvoří se dostanete kterýkoli den v roce. Pokud se rozhodnete jít na prohlídku interiéru hradu, můžete si vybrat z několika okruhů. Je také možné si po předchozí domluvě naplánovat soukromou speciální prohlídku. Můžete se vydat i do nově obnovených Perštejnských zahrad a cestou potkáte kavárnu a stánek s občerstvením.  

Nedvědice

Nedvědice je vzdálená 2 km od Smrčku. Tohle malé ale přesto krásné městečko nabízí mimo jiné několik restaurací. Doporučujeme Restauraci Pod VěžičkouPizzerii 16, Restauraci pod Pernštejnem a také cukrárnu Milenu, kde ochutnáte výborné domácí zákusky.

Údolí Chlébského potoka

Chlébské je malá nenápadná vesnička kousek od Nedvědice, ovšem na začátku jara v údolí tamějšího potoka kvetou tisíce bledulí. Pokud k nám zavítáte na jaře, je tato přírodní rezervace ideálním místem na procházku, jen si nezapomeňte vzít obuv vhodnou do bahnitého terénu.

Zřícenina hradu Zubštejn

Zřícenina hradu Zubštejn je krásný turistický cíl, při kterém objevíte trosky hradu a současně krásný výhled do krajiny. Pokud se sem rozhodnete vydat, doporučujeme dojet autem do vesnice Pivonice (asi 15 km), kde zaparkujete auto a odtud se vydáte pěšky asi 1 km do kopce ke zřícenině

Vírská přehrada

Vodní nádrž Vír leží na řece Svratce mezi obcemi Vír a Dalečín. Jelikož funkce přehrady je primárně zásobárna pitné vody, není přístupná pro rekreaci ani rybolov. Nic méně po jejím břehu je vybudovaná stezka, která je vhodná jak na procházku, tak na kolo. Na stezce narazíte mimo jiné na výhled na Chudobínskou borovici, která byla vyhlášena stromem roku 2020. 

Via ferrata a ledová stěna Vír

U Vírské přehrady se také můžete vydat za adrenalinovým zážitkem. Ferratové stezky jsou vhodné pro celou rodinu. Přímo pod ferratou je půjčovna, kde si můžete vypůjčit potřebné vybavení a obsluha Vám vše vysvětlí. V zimních měsících je zde uměle vytvořený ledopád, největší uměle vytvořený ledový útvar v Evropě, na kterém je vytvořeno několik lezeckých cest. 

Hraběcí stolek

V okolí Víru se také nachází nespočet vyhlídek, my zmíníme naši nejoblíbenější, avšak ne tak známou. Vyhlídka Hraběcí stolek poskytuje krásný výhled na meandr řeky Svratky. Cesta k vyhlídce není nijak značená, doporučujeme tedy, pokud pojedete autem, nechat auto v jedné z vesnic Věstínek nebo Bolešín (či někde mezi) a odtud pokračovat nejlépe podle mapy po vyšlapaných cestičkách. Výhled bude stát za to.  

Kostel sv. Michaela archanděla ve Vítochově

Kostel sv. Michaela se nachází 17 km autem od Smrčku. Tento malý, ale kouzelný kostel se řadí k nejstarším památkám na Moravě. Podle legendy zde od raného středověku stávala svatyně, kterou nechal údajně založit sv. Metoděj. Tohle místo má kouzelnou atmosféru, doporučujeme ho navštívit při západu slunce.

Bystřice nad Pernštejnem

Město Bystřice nad Pernštejnem je od nás vzdálené asi 10 km a nabízí toho mnoho. 

Co dělat v Bystřici: 

 

Domanínský rybník

Domaňák, jak říkáme u nás, je skvělým cílem, pokud vyrazíte na kola. Nachází se asi 2 km od Bystřice nad Perštejnem. Najdete tu stánek s občerstvením, můžete se tu vykoupat anebo si půjčit loďku či šlapadlo. K rybníku vede přímo z Bystřice nad Perštejnem krásná cyklostezka. 

Rozhledna Karasín

Rozhledna se nachází kousek od Bystřice nad Pernštejnem a nabízí krásný výhled do okolí. 


Rozhledna Horní les v Rovečném

Rozhlednu Horní les najdete asi 20 km od Smrčku. Pokud se rozhodnete na ni vydat, počítejte s delší procházkou, celkem asi 7 km. Pokud pojedete autem, zaparkujte u jednoty a poté po červené dojdete až k rozhledně. Rozhledna měří 38 metrů a nabízí jeden z nejhezčích výhledů do okolí, pokud se ale bojíte výšek, tato kovová konstrukce zcela jistě nebude nic pro vás. 

Nové Město na Moravě

Nové město na Moravě se nachází 25 km od Smrčku, nabízí velké sportovní vyžití a je ideálním cílem nejen cyklovýletů.

Co dělat v Novém Městě: 

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Kostel na Zelené hoře se nachází ve Žďáru nad Sázavou a je jednou z památek zapsaných ve světovém dědictví UNESCO. Návštěvu kostela můžete spojit s návštěvou Žďáru nad Sázavou, kde se určitě nudit nebudete 

Westernové městečko Šiklův mlýn

Tohle místo je super hlavně pokud k nám vyrazíte s dětmi. Jedná se o největší přírodní zábavní park v České republice. Během roku se zde i konají různé akce.